O fundacji

Co roku w Polsce u kobiet diagnozuje się ponad 80 000 przypadków nowotworów. Kiedy człowiek słyszy diagnozę „nowotwór” cała jego uwaga, emocje i myśli skupiają się na leczeniu. Wiemy, że chemoterapia nie jest łatwa i że niesie efekty uboczne. Jednak niewielu pacjentów orientuje się, że może ona odebrać mu płodność.

Terapie onkologiczne które zwalczają komórki nowotworu mogą uszkadzać również komórki rozrodcze. Często – nieodwracalnie. Wyleczony pacjent może więc na zawsze być pozbawiony szans na własne dziecko. Bezpowrotna utrata płodności bywa jedną z najbardziej dotkliwych tragedii. Nie umiemy naprawić zniszczonych przez chemioterapię gonad. Ale możemy zapobiec uszkodzeniom i ocalić płodność.

Do niedawna najskuteczniejszą metodą było in vitro. Jednak nie było to rozwiązanie właściwe dla osób bardzo młodych, ani też dla pacjentek dotkniętych przez nowotwory hormonozależne.

Dziś dysponujemy większymi możliwościami. Dzięki nim możemy pomóc nawet bardzo młodym dziewczętom. Nowatorska metoda polega wyprzedzeniu nowotworu. Nim jeszcze rozpocznie się leczenie onkologiczne, pacjentce pobiera się fragment jajnika. Jest on następnie zamrażany i może być przechowywany latami. Nawet jeżeli terapia uszkodzi gonady kobiety, to pobrany wycinek wraz z zapasem niedojrzałych komórek jajowych trwa nienaruszony i bezpieczny.

Po zakończeniu terapii i uznaniu chorej za wyleczoną z nowotworu fragment jajnika zostaje rozmrożony i wszczepiony ponownie. Podejmuje aktywność, nienaruszone komórki jajowe dojrzewają tak, jak przed chorobą, diagnozą, operacją i leczeniem. Pacjentce przywrócono szansę na macierzyństwo.
Jednak by wykorzystać tę możliwość należy działać w krótkim i dramatycznym okresie pomiędzy diagnozą i rozpoczęciem kuracji. Decyzja musi być zapaść szybko i realizowana błyskawicznie, by nie przedłużać momentu rozpoczęcia leczenia onkologicznego.

Niestety, często kobieta nie ma pojęcia, że w jej zasięgu jest szansa na zachowanie możliwości rozrodczych. Tym bardziej bardzo młode pacjentki – zwłaszcza dziewczynki przed okresem dojrzewania – oraz ich rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i szansy na jego uniknięcie. Wielu lekarzy nie podejmuje tego trudnego tematu, wiele placówek nie dostarcza pacjentom żadnych materiałów na temat ochrony płodności u chorych na nowotwory.
Fundacja kliniki Gameta dąży do upowszechnienia wiedzy o postępowaniu chroniącym płodność podczas terapii onkologicznej.

Wspierająca Fundację sieć klinik Gameta jest gotowa jest bezpłatnie przechowywać tkanki sześciu pacjentek onkologicznych rocznie.

Nie pozwól, by rak odebrał ci szanse na dziecko!