Dla pacjentek

Diagnoza. Co robić?

Jeżeli jesteś w wieku rozrodczym i zdiagnozowano u Ciebie nowotwór, porozmawiaj z lekarzem o planowanej terapii i zapytaj, czy może ona wpłynąć na przyszłą płodność. Wszystkie działania służące ewentualnemu zabezpieczeniu płodności muszą odbywać się we współpracy z lekarzem prowadzącym leczenie onkologiczne.

Skontaktuj się z Fundacją Gameta lub z kliniką Gameta w Łodzi, Warszawie lub Kielcach.

Terapia

Jest kilka metod minimalizacji ryzyka upośledzenia płodności podczas terapii onkologicznej.
Należą do nich zamrażanie nasienia, komórek jajowych lub zarodków oraz zamrażanie wycinka samego jajnika.

Zamrożenie komórek jajowych lub zarodków wiąże się ze stymulacją owulacji. Dzięki temu można uzyskać kilka komórek jajowych jednocześnie. Zostają one pobrane w znieczuleniu ogólnym i zamrożone. Po wyleczeniu nowotworu, komórki jajowe mogę być użyte do uzyskania ciąży metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro)
Ale stymulacja trwa kilka tygodni i wymaga podawania leków. Nie można jej przeprowadzić u dziewczynek przed okresem dojrzewania.  Nie nadaje się więc ani dla dzieci, ani dla osób, które muszą jak najszybciej rozpocząć leczenie nowotworu, ani wreszcie dla kobiet, którym zaszkodziłaby stymulacja komórek jajowych.

Alternatywną i obiecującą metodą zachowania płodności jest pobranie i zamrożenie części jajnika. Po zakończeniu terapii onkologicznej fragmenty jajnika są rozmrażane i wszczepiane do organizmu kobiety (tzw. autotransplantacja).
Tkanki jajnika pobiera się podczas operacji laparoskopowej, co oznacza minimum 2 dni pobytu w szpitalu. Można też pobrać je w trakcie operacji usunięcia guza, dzięki czemu terapia onkologiczna nie będzie opóźniana. Mrożenie tkanki jajnikowej jest obecnie jedyną szansą na ochronę płodności u dziewczynek, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości płciowej.

Po zakończeniu terapii onkologicznej i powrocie pacjentki do zdrowia fragment jajnika może być przeszczepiony na dawne miejsce albo w innej lokalizacji. Jeśli przeszczep wykonywany jest w miejscu usuniętego jajnika, istnieje możliwość naturalnego zajścia w ciążę bez pomocy medycznej. Na świat przyszły już pierwsze zdrowe dzieci urodzone dzięki autotransplantacji tkanki jajnikowej.

W Polsce 2015 roku wykonano udany przeszczep rozmrożonej tkanki jajnikowej.

Po więcej informacji zapraszamy do biblioteki.

W razie wszelkich pytań zapraszamy do kontaktu z Fundacją.