Nasza misja

Każdego roku w Polsce ponad 80 000 kobiet zapada na choroby onkologiczne. Kiedy słyszy się diagnozę „nowotwór” cała nasza uwaga, emocje i myśli skupiają się na leczeniu. Wszyscy wiedzą, że chemoterapia jest trudna i że przynosi efekty uboczne. Jednak niewielu pacjentów orientuje się, że może też odebrać im płodność.

Terapie onkologiczne, które zwalczają komórki nowotworu, mogą uszkadzać również komórki rozrodcze. Często – nieodwracalnie. Bywa więc tak, że pacjentka zostaje wyleczona, ale też na zawsze pozbawiona szans na własne dziecko. Bezpowrotna utrata płodności jest dla wielu osób jedną z najbardziej dotkliwych tragedii życiowych.

Nie umiemy naprawić zniszczonych przez chemioterapię gonad. Ale możemy zapobiec uszkodzeniom i ocalić płodność.

Do niedawna najskuteczniejszą metodą ochrony płodności było in vitro: uzyskanie komórek jajowych, zapłodnienie i zamrożenie zarodków. Jednak  to rozwiązanie nie nadaje się ani dla osób bardzo młodych, ani dla kobiet nie mających partnera, ani też dla pacjentek dotkniętych przez nowotwory hormonozależne.

Dziś medycyna daje nam do dyspozycji nowe rozwiązania. Dzięki nim możemy pomóc nawet bardzo młodym dziewczętom. Nowatorska metoda polega wyprzedzeniu nowotworu: nim jeszcze rozpocznie się leczenie onkologiczne, pacjentce pobiera się fragment jajnika. Jest on następnie zamrażany i może być przechowywany latami. Nawet jeżeli terapia uszkodzi gonady kobiety, to pobrany wycinek wraz z zapasem niedojrzałych komórek jajowych trwa nienaruszony i bezpieczny.

Po zakończeniu terapii i uznaniu chorej za wyleczoną fragment jajnika zostaje rozmrożony i wszczepiony ponownie. Podejmuje aktywność, nienaruszone komórki jajowe dojrzewają tak, jak przed chorobą, diagnozą, operacją i leczeniem. Pacjentce przywrócono szansę na macierzyństwo.
Kluczowy jest tu czas: należy działać w krótkim i dramatycznym okresie pomiędzy diagnozą, a rozpoczęciem kuracji. Decyzja musi zapaść szybko i zostać zrealizowana błyskawicznie, by nie opóźnić rozpoczęcia leczenia onkologicznego.

Niestety, często kobieta u której rozpoznaje się nowotwór w ogóle nie ma o tym wszystkim pojęcia.  Szczególnie często zdarza się to w przypadku bardzo młodych pacjentek, dziewczynek przed okresem dojrzewania. Ani one, ani ich rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i szansy na jego uniknięcie. Wielu lekarzy nie podejmuje tego trudnego tematu, wiele placówek nie dostarcza pacjentkom żadnych materiałów na temat ochrony płodności u chorych na nowotwory.
Fundacja kliniki Gameta dąży do upowszechnienia wiedzy o postępowaniu chroniącym płodność podczas terapii onkologicznej.

Wspierająca Fundację sieć klinik Gameta finansuje i współfinansuje mrożenie i przechowywanie tkanek pacjentek onkologicznych.

Nie pozwól, by rak odebrał Ci szanse na dziecko!

W razie wszelkich pytań zapraszamy do kontaktu z nami.